Yararlı Bilgiler

Ögrenciler için yararli bilgiler kitapcığını indirin. (İngilizce)

Duyurular


Yaz Dönemi Kayıt Dönemleri İşlemleri ve Ücret İadesi  ile İlgili Duyurular

 Bölüm ve ilgili Birimlerin  Yaz Dönemi program önerileri web sayfasında www.summer.boun.edu.tr adresinde duyurulur.  Boğaziçi Üniversitesi Öğrencileri  Ön Kayıt ve Kesin Kayıt işlemlerini aşağıda belirtilen kurallar çerçevesinde  OBIKAS Sistemi üzerinde Akademik Takvimde  (ayrıca Web sitemizde takvimde) yayınlanan  tarihler içerisinde gerçekleştirirler.

Başvuru ve Kredi ücretleri:
 • Bu dönemde yapılan kayıtlarda Üniversite Yönetim Kurulu tarafından onaylanan Erken Başvuru ücreti Kesin  Kayıt dönemindeki başvuru  ücretinden daha düşüktür.
 • Kredi başına ödenen ücret  Ön Kayıt ve Kesin Kayıt dönemlerinde sabit  olup yine Üniversite Yönetim Kurulu tarafından onaylanır.
 • Öğrenciler ön kayıt döneminde ücret ödeyerek kayıt yaptırdıkları bir dersten Kesin Kayıt sonuna kadar çekildikleri takdirde kendilerine kredi ücreti geri ödenir. Ancak; Başvuru  ücreti için iade söz konusu değildir.
Ödeme Sistemi:
 • Ödeme Sistemi, Garanti Bankası ile ortak çalışma çerçevesinde yürütülmektedir.
 • ÖBİKAS sisteminden ders seçmek için Başvuru ve Kredi ücretlerini önceden ödemiş olmak gerekmektedir.
 • Ödeme Sistemi,  Ön Kayıt , Kesin Kayıt  ve Add-Drop  Dönemi tarihlerinden yaklaşık 10 gün öncesinde açılır ve kayıtların son günü saat 17:00 e kadar açık tutulur.
 • Başvuru ve Kredi ödemeleri,  Garanti Bankası Şubelerinden , ATM den veya  internet şubelerinden otomatik ödeme sistemi ile  öğrenci numarasıyla yapılmalı, Havale veya EFT kesinlikle yapılmamalıdır.
 • Ödemesini düzgün olarak yapamayan öğrenciler kayıt süreleri içinde kesinlikle ders programlarını oluşturamayacaklardır.
 • Banka bilgilerinde, öğrencinin kayıtlı olduğu fakültenin bir kredilik ücreti  görünmektedir. Alınmak istenen toplam kredi,  kredi ücretinin katları olarak tek seferde ödenmelidir. Tek kredi ödendiği taktirde Ödeme Sistemi kısa bir süre için bloke olur ve ödeme kabul etmez. Kısa süre sonra sistem tekrar ödeme için açılacaktır. Eksik kalan ödeme, kredi ücretinin katları olacak şekilde tek seferde ödenmelidir.
 • Başvuru ücreti YKA kodu ile , Kredi ücreti YKR kodu ile ödenmelidir. Bu kodların kontrolü , Üniversitenin diğer birimlerine (Yurt-Harç v.b. gibi) yanlışlıkla ödeme yapılmasını  engelleyecektir.
 • Ödeme yapılmadan önce, kotalı olan dersler seçilecekse  kota uygunluğu mutlaka kontrol edilmelidir.
 • Ödeme yapılmadan önce, Öğrencilere ders programının red edilme olasılığına karşı derslerin seçilmeden önce danışman görüşü alınması önerilmektedir.
 • Ödeme Sisteminde karşılaşılan sorunların çözümünde Yaz Dönemi Ofisi yardımcı olacaktır.   

Ön Kayıt Bilgileri;

 • Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri Nisan ayı içerisinde Akademik Takvim’de belirtilen tarihlerinde yapılan Ön Kayıtlarda Yaz Döneminde açılması önerilen derslere ön kayıt yaptırırlar.
 • Ön Kayıt tarihlerinde açık olan OBIKAS sistemi üzerinden Ön Kayıt ücretlerini yatırmış olan öğrenciler ders seçebilirler.  
 • Öğrenci ön kayıtlarda aldığı dersleri kesin kayıt döneminde değiştirebilir ya da derslerden tümüyle çekilebilir.
 • Ön Kayıtta seçilen dersler için Danışman Onayı gerekmez.
 • Yaz Dönemi Ön kayıtları sırasında sadece ücret (başvuru ücreti ve/veya kredi ücreti) yatırmış ama ders seçmemiş öğrenciler, ön kayıtlı sayılmazlar. Bu öğrenciler, Kesin Kayıt döneminde ders almak istedikleri taktirde, başvuru ücretinde doğan  farkı ödeyerek Kesin Kayıt dönemi için belirlenmiş olan Başvuru Ücretine  tamamlamaları gerekmektedir.
 • Ön Kayıt döneminde ders alındığında ,  Kesin Kayıtta yeni ders eklenmesi  için  dersin kredi ücretinin ödenmesi yeterlidir,  başvuru ücretinin Kesin Başvuru Ücretine tamamlanması  gerekmez.
 • Ön Kayıtta ders programını tamamlayan ve Kesin Kayıtta değişiklik yapmayı planlamayan öğrencilerin Kesin kayıt Döneminde “Send To Advisor  for Approval” yaparak  danışman onayını alma zorunluluğunu unutmamalıdır.

·     

·      Kesin Kayıt Bilgileri;

 • Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri  Haziran ayı içinde Akademik Takvim’de belirtilen tarihlerde yapılan Kesin Kayıt Döneminde açılması önerilen derslere kayıt yaptırırlar.
 • Kesin Kayıt  tarihlerinde açık olan OBIKAS sistemi üzerinden Kesin  Kayıt ücretlerini yatırmış olan öğrenciler ders seçebilirler.  Ön Kayıtta ders seçmiş olan öğrenciler derslerini değiştirebilir, yeni ders ekleyebilir veya Yaz Döneminden tamamen çekilebilir.
 • Yaz Dönemi ders programını kesinleştirmiş olan öğrenciler, Kesin Kayıt Döneminde kesinlikle “Send To Advisor  for Approval” butonunu kullanarak danışman onayını almak zorundadır.
 • Kesin Kayıt Döneminde Danışman onayını  unutan veya programı rededilen öğrencilerin programları Sicil bilgilerinde görünmeyecektir. Bu durumda öğrencilerin Danışman Onayı işlemini zaman uygunsa,  Kesin Kayıt döneminde değilse,  Add Drop Döneminde mutlaka tamamlamaları gerekmektedir. 
Add-Drop  Bilgileri
 • Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri  Dönem başladıktan yaklaşık bir hafta sonra  Akademik Takvim’de belirtilen tarihlerde yapılan Add-Drop Dönem içinde verilen dersler geç kayıt yaptırabilirler. 
 • Add-Drop Döneminde, önceki dönemlerde ders almış olan öğrencilerin  yeni ders(ler) alması durumunda Ücretler sayfasında duyurulan Add-Drop ücretini bir kereliğine ödemiş olması şartı sistem tarafından aranır. Geriye kalan diğer tüm işlemler için (dersten çekilme, Danışman onayına yollama gibi) Add-Drop ücreti ödenmesine gerek yoktur.      
 • Add Drop  Döneminde açık olan OBIKAS sistemi üzerinden, Geç  Kayıt ücretlerini yatırmış olan öğrenciler, dersin öğretim elemanından Consent  almak koşulu ile ders seçebilirler.  Kesin  Kayıtta ders seçmiş olan öğrenciler yine Consent  almak koşulu ile derslerini değiştirebilir, yeni ders ekleyebilir veya Yaz Döneminden tamamen çekilebilirler. Ancak; "Add-Drop döneminde boşa çıkan kredi ücret iadesi kesin olarak yapılmaz" kuralı unutulmamalıdır.
 • Add-Drop döneminde programını kesinleştirmiş olan öğrenciler kesinlikle “Send To Advisor  for Approval” butonunu kullanarak danışman onayını almak zorundadır.
 • Kesin Kayıt Döneminde Danışman onayını  unutan veya programı rededilen öğrencilerin Danışman Onayı işlemini,  Add Drop Döneminde mutlaka tamamlamaları gerekmektedir.
Withdrawal   Bilgileri
 • Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri,  Dönemin  yaklaşık olarak ortasına gelen ve   Akademik Takvim’de belirtilen tarihlerde yapılan Withdrawal Dönemi içinde programlarındaki derslerden kısmen veya tamamen  çekilebilirler.
 • OBIKAS sistemi üzerinden yapılacak bu çekilmede boşa çıkan kredi ücret iadesi kesin olarak yapılmaz kuralı unutulmamalıdır.
 • Withdrawal Döneminde yapılan değişiklikler için Danışman Onayı gerekmez.  
Ücret İadesi  Bilgileri;
Üniversite Yönetim Kurulu tarafından her sene onaylanan ve web sitemizde yayımlanan Ücret İadesi Kuralları aşağıdaki gibidir.
 • Öğrenciler kesin başvuru döneminde, almış oldukları dersleri değiştirebilir ya da derslerden tümüyle çekilebilirler. Bu durumda, öğrencilere bıraktıkları derslerin sadece kredi ücreti iade edilecektir. Yatırılan başvuru ücreti geri ödenmez.
 • Kesin başvuru dönemi sonunda öğrencinin seçtiği bazı derslerin kapanması durumunda, söz konusu derslerin sadece kredi ücreti öğrencinin kayıt olduğu bütün derslerin kapanması durumunda başvuru ve  kredi ücretinin tamamı geri ödenecektir.
 • Kesinlikle Yaz dönemi derslerinin başlangıç tarihinden sonra bırakılan dersleri için ücret iadesi yapılmayacaktır.
        İade talep etmek için;
 • Ücret iade hakkı olan BU öğrencilerine,Add Drop dönemi sonrasında iade işlemleri ile ilgili olarak bilgi e maili yollanır. 
 • Öğrencinin iade talep etmesi için, 15 Temmuz- 26 Temmuz 2019 tarihleri içerisinde OBIKAS girişinden sonraki ana ekranda açık olacak olan  Applications / Other Systems başlığı altında yer alan online iade formunu doldurması ve submit etmesi,formun çıktısını alarak orijinal dekontları ile birlikte Yaz Dönemi Ofisine teslim etmesi gerekmektedir.
 • Web sayfamızda yayımlanan İade Kuralları çerçevesinde İade hakkı doğan  Misafir Öğrencilerin, orijinal dekontları ile birlikte Yaz Dönemi Ofisine bizzat gelerek İade formlarını doldurmaları gerekmektedir.
 • Gerekli kontroller ve yazışmalar sonrasında Eylül ayı içerisinde öğrencilerin banka hesaplarına iadeler transfer edilmeye başlanacaktır.
 •  İade hakkı olduğunu düşünen fakat bu konuda email almayan öğrencilerin, orijinal dekontları ile birlikte 15 Temmuz- 26 Temmuz 2019 tarihleri içerisinde Yaz Dönemi Ofisine gelmeleri gerekmektedir. 
Not: Öğrenci iade formlarında TC Kimlik Numaralarını, kendilerine ait banka hesap bilgisini vermek ve ayrıca, formlarına banka dekontunun aslını eklemek zorundadırlar.

Yaz Dönemi Koordinatörlüğü

Misafir öğrencilerimiz için çevrim içi başvuru başlangıç tarihi 7 Ocak 2019'dur.
Yaz Dönemi boyunca Güney Kampüs'te yer alan kız ve erkek yurtlarından biri açık olacaktır. Yurtta kalmak isteyen öğrencilerimizin bu kampüste yer alan Yurtlar Müdürlüğü'ne başvuru yapmaları gerekmektedir.   
Yaz Dönemi Ön Kayıtlarında Danışman onayı aranmamaktadır.

Ancak; Kesin Kayıt döneminde öğrencilerin programlarına son halini verdikten sonra mutlaka danışman onayına göndermeleri ve kayıt süreci içinde onay/red durumunu takip etmeleri gerekmektedir.

Öğrencinin programı onaylamadığı taktirde yine kayıt süreci içinde ilgili danışmanla irtibata geçerek programın düzenlemesi ve yeniden onaya gönderilmesi gerekmektedir. Kesin Kayıt döneminde danişman onayı bir şekilde alınamadıysa Add-Drop döneminde mutlaka onay alınmalıdır.

Aksi taktirde alınmak istenen dersler kayıt sayfasında görünmeyecektir.
ÖNEMLİ! Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri normal dönemde olduğu gibi Yaz Döneminde de "ÖBİKAS" aracılığıyla ders seçimi yapabileceklerdir. Web sayfasında yer alan "çevrimiçi başvuru" sayfası özel öğrenciler için olduğundan buradan  başvuru yapamazlar.
TARİH: 21 Haziran 2019

SAAT : 12:00-13:00

YER :Ibrahim Bodur Salonu
          Güney Kampüs

Hazırlık Sınıfını Haziran ayında tamamlayıp  Yaz Döneminde Ders Almayı Planlayan Öğrencilerin Dikkatine:

İngilizce Yeterlik sınavını Haziran ayında geçen Hazırlık Sınıfı öğrencileri Yaz Döneminde en fazla iki ders alabilirler. Gerekli ücretleri (Erken Başvuru, Fakülte kredi ücreti) ödeme işlemi yapılmadan önce almak istedikleri bu ders(ler) için Bölüm danışmanlarının sözel olarak onayı alınmış olmalıdır.  Ücret ödeme işlemlerinden sonra  OBİKAS aracılığı ile dersler seçilmeli ve sistem üzerinde de  danışman onayı  alınarak ders programının son hali oluşturulmalıdır.

Fizik Lab kayıtları için XX Haziran 2019 tarihinde Fizik Bölümünü ziyaret ediniz.
-- Fizik Lab. Programı  web sayfası