Sık Sorulan Sorular

Sık Sorulan Sorular

Yaz Döneminde, yabancı öğrencilere
  • ELEMENTARY TURKISH FOR FOREIGNERS I TKF 111 (haftada 8 saat, 4 kredilik) ,
  • INTERMEDIATE TURKISH FOR FOREIGNERS I TKF 211 (haftada 8 saat, 4 kredilik),
  • ADV. READING IN TURKISH FOR FOREIGNERS I TKF 317.01 (haftada 6 saat,3 kredilik)
  • ADVANCED TURKISH GRAMMAR FOR FOREIGNERS I TKF 315.01
kodlu Türkçe dersleri sunulmaktadır.
Yaz Döneminde yoğun Türkçe derslerinin yanısıra diğer bölümlere ait dersler de katılımcının isteği doğrultusunda alınabilir.
Üniversite dışından yaz okuluna katılan öğrenciler en fazla 10 kredi veya 3 ders alabilir. Söz konusu limitlerin aşılması durumunda Yaz Dönemi Koordinasyon Kurulu Kararı gerekmektedir.
Yaz Dönemine Boğaziçi Üniversitesi dışından katılmak isteyen ziyaretçi öğrenciler 6 Ocak 2020 tarihinden itibaren başvurularını online olarak www.summer.boun.edu.tr/Apply.aspx web adresinden yapabilecekler. Yaz okuluna üniversitemiz dışından katılan ve halen yüksek öğrenimine devam eden öğrenciler, öğrenim gördüğü kuruma ait resmi (Official) transcript ile 1 adet vesikalık fotoğrafı kendine ait e-posta hesabını ve yeni oluşturacağı şifreyi kullanmak suretiyle yukarıda belirtilen web adresinde başvuru sürecini başlatabilirler. Ziyaretçi öğrencilerin oluşturacakları bu şifreler derslere online kayıt sırasında da kullanılacağından muhafaza edilmesi önemle rica olunur.
Yaz Dönemi Ofisi dönem sonunda düzenlediği resmi transkripti öğrencinin talebi doğrultusunda posta yoluyla veya elden teslim etmek suretiyle kendisine iletir.Yaz okuluna dışarıdan katılan Öğrenciler yaz okulumuzdan alacakları kredileri Üniversitelerinde saydırıp saydıramayacakları hususunda kendi yüksek öğretim kurumunun kayıt ofisine ve/veya ilgili bölümüne danışmalıdır. Yaz Dönemi Ofisi transcripti sadece normal posta ile gönderebilmektedir.
Yaz Dönemine üniversitemiz dışından katılan öğrenciler başvuru ve kredi ücretlerini yatırdıktan sonra e-posta adreslerine gönderilecek şifre ve kullanıcı adıyla seçmiş oldukları derslere  kayıt olabileceklerdir. Ziyaretçi öğrencilerin ders programlarını Danışman onayına gönderme gereksinimi yoktur. Yaz Dönemi Ofisi derslere kayıt sürecinde de size rehberlik etmeyi sürdürecektir.
Boğaziçi Üniversitesi Yaz Dönemine özel öğrenci statüsünde katılan öğrencilere  Superdorm ve Uçaksavar Dorm olmak üzere 2 adet alternatif sunulmaktadır. Her iki yurtta ücrete  tabi olup,yurtlar ile ilgili ayrıntılı bilgilere:
http://www.yurtlar.boun.edu.tr/ucaksavar.htm
http://www.superdorm.info
web adreslerinden ulaşabilirsiniz. Konaklama basvuruları sitemizden online olarak yapılabilir.
Yaz Dönemi programı yaklaşık 7 haftalık bir süreç olduğundan yurtdışından farklı üniversitelerden yaz okuluna katılacak öğrenciler için turist vizesi yeterlidir. Öğrenci vizesi almak isteyen öğrenciler bulundukları ülkelerdeki Türk Konsolosluklarına başvurmaları gerekmektedir. Öğrenci vizesi alma süresi yaklaşık 2-4 hafta olup, ülkelere göre ücretler değişmektedir.
Gerek Boğaziçi Üniversitesi gerekse ziyaretçi statüsündeki öğrenciler Yaz Dönemi boyunca kampüsler arasında düzenli olarak çalışan servis araçlarından faydalanabileceklerdir.
Öğrenci kimlik kartlarınızı Yaz Dönemi derslerinin başlangıcı olan 25 Haziran 2012 tarihinden itibaren Yaz Dönemi Ofisinden alabilirsiniz. Kimlik kartı alabilmek için 2 adet vesikalık fotoğrafın(so 6 ayda çekilmiş) ofisimize teslim edilmiş olması gerekmektedir. Ziyaretçi öğrenciler kimlik kartları ile kütüphaneden ve Bilgi İşlem Merkezimizdeki bilgisayarları ücretsiz kullanarak ve yüzme havuzlarımız ile spor salonumuzu(Hisar Kampüs) cüzi bir ücret ödemek suretiyle kullanabileceklerdir.
Yaz Dönemi başladıktan sonra yaz okuluna dışarıdan katılan öğrencilere, herhangi bir dersin Yaz Dönemi Ofisinin istemi dışında kapanması durumu haricinde ücret iadesi yapılmamaktadır.
Evet, Yaz Döneminde HTR405.01 and HTR406.01 kodlu dersler yabancı öğrencilere İngilizce olarak sunulmaktadır.
Universitesinde eğitim dili İngilizce olan öğrencilerde İngilizce yeterlilik şartı aranmaz. Eğitim dili İngilizce olmayanlar aşağıda belirtilen yeterlilik şartlarından birini yerine getirmekle yükümlüdürler.

 1) A minimum grade of C on BUEPT(Boğaziçi University English Proficiency Test) 2)A minimum score of 550 on TOEFL(Test of English as a Foreign Language) or 213 on computer-based TOEFL with at least 4,5 on TWE(Test of Writing English)section. 3)A minimum score of 7 on IELTS(International English Language Testing System)